Wpływy z tytułu składek brutto obejmują wpływy uzyskane w okresie sprawozdawczym z tytułu ubezpieczeń bezpośrednich oraz z tytułu reasekuracji czynnej przypadające na udział zakładu ubezpieczeń bez uwzględnienia zwrotów składek, które ujmuje się w pozycji A. II. 1. 1 rachunku przepływów pieniężnych.
Wpływy z tytułu składek brutto (poz. A. I. 1.1) oraz wydatki z tytułu akwizycji (poz. A. II. 1.3) należy wykazywać odrębnie nawet jeżeli rozliczenia z pośrednikami ubezpieczeniowymi dokonywane są per saldo.
W pozycji A. I. 1. 2 „wpływy z tytułu regresów i zwrotów odszkodowań brutto” wykazuje się wartość wpływów z tytułu regresów i zwrotów odszkodowań brutto po pomniejszeniu o koszty dochodzenia tych regresów i zwrotów odszkodowań.
W pozycji A. I. 2. 1 „wpłaty reasekuratorów z tytułu udziału w odszkodowaniach” ujmuje się kwoty faktycznie otrzymane od reasekuratorów z tytułu ich udziału w likwidacji szkód wraz z kwotami przeznaczonymi na rekompensatę kosztów likwidacji szkód, chyba że stanowią one część prowizji reasekuracyjnej.
Wpłaty reasekuratorów z tytułu udziału w odszkodowaniach (poz. A. 1.2.1) oraz wpływy z tytułu prowizji reasekuracyjnych i udziału w zyskach reasekuratora (poz. A. I. 2.2) należy wykazywać odrębnie nawet jeżeli rozliczenia z reasekuratorami dokonywane są per saldo.
W pozycji A. II. 1. 2 „odszkodowania i świadczenia wypłacane brutto” ujmuje się kwoty faktycznie wypłacone przez zakład ubezpieczeń tytułem likwidacji szkód (świadczeń) i innych zdarzeń objętych umową ubezpieczenia wraz z wydatkami związanymi z likwidacją tych szkód (świadczeń).
Leave a reply