W sytuacji gdy bank jest pośrednim uczestnikiem rozrachunków międzybankowych lub prowadzi rachunki urzędów pocztowych może przekazywać do innych banków, w formie papierowej dowody księgowe sporządzone w sposób uproszczony, zgodny z postanowieniami rozporządzenia”.
Zastosowanie przez banki zbiorczych zestawień dowodów księgowych wymaga ujęcia w nich wyłącznie dowodów dokumentujących operacje przeprowadzone w jednym dniu operacyjnym. Zawiera ono kwoty wynikające z pojedynczych dowodów, a także: łl Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości banków, op. cit., § 13. u Tamże, § 11,
– numer jednostki organizacyjnej banku sporządzającego zestawienie,
– numer jednostki organizacyjnej banku, do której kierowane jest zestawienie,
– nazwę zestawienia,
– datę sporządzenia,
– kwotę do księgowania,
– numer rachunku klienta, jeśli dowód zbiorczy przeznaczony jest do księgowania na tym samym rachunku,
– oraz odbitkę stempla dziennego.
Do zbiorczego zestawienia doiączone są odcinki, w jednym egzemplarzu, dowodu objętego zestawieniem. Bank sporządzający dowód zbiorczy nie może kompensować swoich wierzytelności wobec klientów na rachunkach, na których zostaną dokonane księgowania w oparciu o ten dowód.
W przypadku gdy bank otrzyma dowody nie spełniające wymagań dla nich określonych w przepisach dokonuje ich zwrócenia, bez dokonania księgowania, do banku od którego je otrzymał.
Specyfika działalności bankowej wymaga od zarządu dodatkowych uregulowań także w zakresie dokumentowania operacji gospodarczych, kontroli tych dokumentów przez uprawnione osoby, poprawianie błędów, a także ich prawidłowego obiegu, który umożliwi ujęcie w sposób właściwy operacji gospodarczej w księgach rachunkowych banku.
Leave a reply