W dotychczasowej praktyce zakłady ubezpieczeń stosowały daleko idące interpretacje przedmiotowej definicji kosztów uznawanych za koszty akwizycji.
Z aktualnej interpretacji organu nadzoru wynika, że do kosztów akwizycji zalicza się również koszty działania tych placówek zakładów ubezpieczeń, w których prowadzona jest wyłącznie działalność akwizycyjna.
Z kosztów akwizycji – w porównaniu do poprzednich regulacji – wyłączono koszty inkasa składki ubezpieczeniowej. Ewidencja kosztów akwizycji powinna być prowadzona:
– w układzie rodzajowym, co umożliwi ustalenie, które rodzaje kosztów i w jakich wartościach są rozliczane w czasie,
– w układzie statystyki ubezpieczeniowej (wg grup ubezpieczeń).
– 2.2. Koszty administracyjne
Zakres kosztów administracyjnych w poprzednim rozporządzeniu opisany był w załączniku nr 2 „Objaśnienia do technicznych rachunków ubezpieczeń oraz ogólnego rachunku zysków i strat ubezpieczyciela” w punkcie 14.
Aktualnie koszty administracyjne to koszty działalności ubezpieczeniowej nie zaliczone do kosztów akwizycji, odszkodowań i świadczeń lub kosztów działalności lokacyjnej, związane z inkasem składek, zarządzaniem portfelem umów ubezpieczenia, umów reasekuracji oraz ogólnym zarządzaniem zakładem ubezpieczeń, w tym: koszty utrzymania biur, koszty pocztowe i telekomunikacyjne, koszty usług obcych, koszty zużycia energii, materiałów, amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, wynagrodzenia wraz z narzutami, koszty podróży służbowych oraz koszty reklamy.
W tym miejscu należy podkreślić znaczenie prawidłowego kwalifikowania kosztów do właściwych ich rodzajów. Jak wyżej wykazano na przykładzie wynagrodzeń wraz z narzutami, mogą być one odpowiednio zaliczone do kosztów akwizycji, likwidacji szkód lub administracyjnych. Właściwą kwalifikację kosztów zakłady ubezpieczeń powinny zapewnić poprzez dokonanie zmian w sposobie prowadzenia również ksiąg pomocniczych.
Leave a reply