Niezależnie od powyższego dla zakładów ubezpieczeń prowadzących działalność w dziale I ograniczenia dotyczące możliwości lokowania aktywów stanowiących pokrycie rezerw dla umów grupowego inwestycyjnego ubezpieczenia na życie w ramach pracowniczych programów emerytalnych zawiera ustawa o pracowniczych programach emerytalnych w art. 7a.
W aktualnie opracowywanym projekcie ustawy o działalności ubezpieczeniowej w artykule określającym jakie rodzaje aktywów stanowią pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych zamieszczono dodatkowo zapis o:
– papierach wartościowych emitowanych, poręczonych lub gwarantowanych przez organizacje międzynarodowe, których członkiem jest Rzeczpospolita Polska,
– należnościach od reasekuratorów, obejmujących udział reasekuratorów w rezerwach techniczno-ubezpieczeniowych,
– zniesieniu ograniczenia okresu trzymiesięcznego należności od ubezpieczających i należności od pośredników ubezpieczeniowych wynikające z zawartych umów ubezpieczenia lub umów reasekuracji.
Szczegółowe rozliczenie wyżej wymienionych tytułów i ograniczeń procentowych zawierają sprawozdania przedkładane do nadzoru ubezpieczeniowego w części „Wykaz aktywów stanowiących pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych”, w tym:
Leave a reply